zakázková truhlárna
Úvod > Velikonoční tradice > Ostatní tradice

Ostatní velikonoční tradice a zvyky

Vysévání obilí

Vysévání obilí o velikonocích symbolizuje příchod jara a počátek zemědělských prací. Lidé vysévají obilí doma do misek, talířů a košíků, aby rostoucí zelená stébla přivedla přicházející jaro i do jejich domovů. Dále se zdobí malovanými vajíčky, beránky, zajíčky, slepičkami a jinými zvířátky.

Jidáše

Jidáše jsou z kynutého těsta stáčené do různých motaných tvarů a pečou se na zelený čtvrtek jako připomínka na apoštola Jidáše, který Krista před jeho popravou zradil.

Polévání vodou

Dříve na velikonoční pondělí muži obcházeli brzy ráno stavení a děvče, které našli ještě v posteli, polili studenou vodou. Dívky směly oplatit svým mučitelům ranní polévání druhý den. Polévání vodou se vyskytuje především na Valašsku a ve Slezku. V některých oblastech ženy po poledni na oplátku polévají muže za šlehání.

Vynášení smrtky

Na Smrtnou neděli (čtrnáct dní před Božím hodem velikonočním). Smrtholka, Smrtka, Morana či Mařena je figurína ze slámy v ženských šatech. Její rituální "zabití", např. topením v potoce, vyjadřuje radost z konce vlády tuhé zimy, odpradávna spojované se smrtí.